На території Борщівського району Тернопільської області знаходяться найбільші в світі печери в гіпсах. До перших по величині п’яти печер належать: “Оптимістична” (>201 км), “Озерна” (>115,6 км), “Кришталева” (>23 км), “Вертеба” (>7,8 км), “Млинки” (>27 км). А взагалі на території району відкрито 39 печер, загальною довжиною понад 360 км. Однак відвідування більшості з них пересічному, без спеціальної підготовки, туристу практично неможливо.
Тому пропонуємо екскурсійне відвідування окремих з них, неймовірна краса і таємнича загадковість яких викличуть у Вас приємне враження і колосальне задоволення.
Печера “Кришталева”
Розміщена в с. Кривче, що в п’ятнадцяти кілометрах від Борщeва. Вхід в печеру розташований на крутому схилі долини, вище русла ріки Циганка на 60 м – туди піднімається асфальтова доріжка. Печера вимита підземними водами в товщі жовто-бурого, крупно-кристалічного гіпсу неогенової системи. Крім лабіринта коридору, в печері є великі зали, стіни багатьох галерей і залів покриті білосніжними, а також забарвленими у різноманітні кольори кристалами вторинного гіпсу, що надає печері казкової краси, звідси і назва – Кришталева. Півтора кілометри електрифікованої і обладнаної для екскурсійного відвідування траси забезпечать відвідувачам півторагодинну подорож неповторним світом казки, під час якої вони почують безліч легенд і цікавих історій підземного життя печери.
Печера “Вертеба”
За два кілометри на північний захід від Більча-Золотого є вхід у печеру “Вертеба”, яку за великою кількістю в ній знахідок, називають ще “Наддністрянською Помпеєю”. За своєю будовою вона не схожа на жодну з інших печер Поділля. Тут виявлено сліди перебування давньої людини (різні предмети матеріальної культури, поховання), які належать до палеоліту, неоліту і більш пізнього часу.
Саме тут розміщено один із най унікальніших підземних музеїв трипільської культури, де завдяки створеній працівниками музею діарами можна познайомитися з умовами та особливостями життя наших давніх предків.
Печера сформована у верхній частині товщі крупно-кристалічного гіпсу. В печері є екскурсійний маршрут, який потрібно проходити, користуючись ліхтарями (видаються кожному відвідувачу безпосередньо перед входом в печеру). Відвідування цієї печери викликає з нічим не зрівнянні враження.
Печера “Язичницька”
У мальовничому куточку Поділля в глибокій долині між крутими скелястими схилами на лівому березі р. Серет, де, здається сама природа нагадує про швидкоплинність і суєтність людського буття примостилося невелике село Монастирок. Тут є те, що заставить швидше битися серце кожного з нас – давньослов’янський печерний храм “Язичеська святиня” IX ст., який розміщений в печері “Язичницька” з жертовним каменем перед його входом. Таємничий, далеко ще не розгаданий дивосвіт цього благодатного і благословенного Богом місця.
Народна фантазія і загадкова дійсність будять уяву, закликаючи кожного хоч на мить зупинитись над цим чудом природи і рук людських, поринути у світ давно минулих віків. Є тут і старенька церква Воздвиження Чесного Хреста та відновлене приміщення старого чоловічого монастиря а також з надією і цікавістю туристи звертають увагу на кам’яний Хрест родинного щастя, де за народними переказами, після щирих молитов знаходять своїх суджених ті, хто цього потребує. Взагалі це унікальне місце, яке, за твердженнями астрологів та екстрасенсів, має досить високу позитивну енергетику, що благодатно впливає на всі питання людського буття.
Печера “Млинки”
Розміщена на південно-східній околиці с. Залісся Чортківського району, що в 11 км від Чорткова. Вона входить у десятку найдовших гіпсових печер України. Загальга довжина її ходів складає 27 км. Це надзвичайне місце для любителів активного відпочинку. Вона цікава великими кристалами і масивними друзами пластинчастого гіпсу, сталактитами, “кам’яними хвилями”, десятками ходів і залів: “Казка”, “Фантазія”, “Прес”, “Чортове горло” та ін., загадково-фантастичним підземним світом та маршрутами різної складності. Можна вибрати подорож більш спокійну, а можна з добрим зарядом адреналіну, хоча не залежно від маршруту, тут доведеться часом повзти або йти навприсядки, часом протискуватись крізь вузькі ходи і щілини, а в деяких місцях долати «розпори» – глибокі тріщини в гіпсовій породі печери. Печера приносить задоволення від фізичного навантаження, а також надихає на роздуми…