Екскурсія по м. Хмельницькому

“Місто над Бугом: історія та сучасність”

Автобусно-пішохідна екскурсія, тривалість 3 год.

У 1431 році король Речі Посполитої Владислав ІІ Ягайло надає шляхтичу Яну Чанстуловському право на володіння землями на річці Бог. У переліку наданих маєтностей згадано серед іншого невелике село Плоскирівці – майбутнійЦентр Хмельницького повітовий та обласний центр. Назва майбутнього міста утворилась від назв приток річки Бог (Південний Буг) – Плоскої та Рову. Містечко почало розбудовуватись на невеликому острові.

У середньовіччі це було невелике поселення у складі Корони Польської. Деякий час (з 1672 по 1699 рр.) Плоскирів перебував під владою Османської Турецької імперії. В 1795 році містечко як повітовий центр Подільської губернії входить до складу Російської імперії. Назва містечка поступово змінюється на Проскурів.

Населення міста багатонаціональне – українці, поляки, євреї. В 1801 році збудований костьол Святої Анни (зруйнований у 30х роках ХХ ст.). У місті було 10 синагог, єврейські школи. В 1836 збудовано православний храм Різдва Богородиці. Місто починає бурхливо розвиватись в кін. ХІХ – на поч. ХХ ст. Засновуються цегляні заводи, чавунно-ливарні, активно розвивається торгівля (магазини, ринки). Центральні вулиці та площі забудовуються в стилі модерну та еклектики, неоренесансу.

В середині 19 ст. в Проскурові розташовуються 46 ДПамятник Богдану Хмельницькомуніпровський та Бєлгородський полки. В 1937 році утворена Кам’янець – Подільська область. Плоскирів – районний центр. У липні 1941 року місто зайняте фашистською Німеччиною. Звільнено в березні 1944 року. В 1954 році перейменоване на Хмельницький. З того часу розвивається як обласний центр.

В екскурсії по місту пропонуємо оглянути: історичне місце заснування міста, набережна Південного Бугу, символічний камінь, парк імені 500-річчя міста.

Старі квартали – храм Різдва Богородиці, вулиця Соборна, “серце” міста – перетин вул. Кам’янецької та вул. Проскурівської.

Прогулянка пішохідною центральною вулицею – “Кожен будинок – своя історія”, Хмельницький обласний краєзнавчий музей, художній музей.Обласний краєзнавчий музей

Пам’ятник – Вічний Вогонь.

Стадіон “Поділля”, залізничний вокзал (збудований в 1870р.), Академія Прикордонних військ імені Богдана Хмельницького. Вул. Шевченко, мікрорайон Виставка, пам’ятник “Монумент Вічної слави”, вул. Рибалко, вул. Камянецька, Історико-музейний комплекс “Єврейське кладовище”, пам’ятник – танк, мікрорайон Дубове, полкові церкви, вул. Грушевського, вул. Володимирська, площа “Майдан Незалежності”, обласний музично-драматичний театр ім. Петровського, вул. Театральна, парк імені Т. Шевченка (металеві шедеври заслуженого художника України М. Мазура).